۱۹:۲۲:۵۸ - پنج شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تاکید رئیس اتاق بازرگانی ایران بر اصلاح سریع ساختار اقتصادی کشور
رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: در اصلاح ساختار اقتصادی کشور هر چه دیرتر تصمیم بگیریم فرصت‌های بیشتری را از دست خواهیم داد.
تاکید رئیس اتاق بازرگانی ایران بر اصلاح سریع ساختار اقتصادی کشور

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، غلامرضا شافعی عصر امروز در چهل و یکمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان با بیان اینکه کرمان نسبت به سایر استانها یک وجه تمایز دارد اظهار داشت: درجه شرافت و نجابت کرمان در کشور خیلی زیاد است و حفظ این درجه باید مقصد تمام برنامههای استان باشد.

وی با اشاره به اینکه اتاق کرمان یک اتاق فاخر است و نقش محوری در بین اتاقهای بازرگانی کشور دارد گفت: اتاقهای سایر استانها از اتاق کرمان بهرهمند میشوند و در سال ۹۰ کار متفاوتی در کشور انجام شد که نقش اصلی آن را مجلس برعهده داشت و آن هم قانون بهبود فضای کسب و کار بود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه متاسفانه در اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار دچار مشکل هستیم افزود: بر اساس برآوردی که شده تاکنون فقط ۲۰ درصد از قانون بهبود فضای کسب و کار در کشور اجرایی شده است.

وی با اشاره به اینکه قانون لازمالاجرا است و مجریان قانون موظف هستند پیش از هر کسی آن را اجرا کنند بیان کرد: در بحث تغییرات ارزی هشدارهایی داده شد که به آن توجه نشد و بعد از ضررهایی که کردیم به پیشنهادات اولیه بخش خصوصی رسیدند.

شافعی با بیان اینکه نظارت بر اجرای قانون توسط مجلس باید بیشتر شود تا شاهد این اتفاقات نباشیم افزود: مشکلات ما بالاتر از سطح اقتصاد خرد هست و وقتی در کشور مجموعه همه سیستمهای پاداشدهی به کارهای غیرمولد و دلالی باشد، کجا میتوانیم به دنبال سیستمهای مولدی برویم.

وی با اشاره به اینکه باید به شرایط خاص اقتصادی کشور توجه داشت و امروز ما در شرایط عادی نیستیم که با تصمیمات عادی اقتصاد کشور را اداره کنیم گفت: مدیران استانی جرات جسارت برای تصمیمگیریهای شرایط غیرعادی اقتصادی کشور را ندارند و نظارتها اجازه نمیدهد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه به نظر ما آنقدر محدودیت منابع نداریم و مشکل ما چگونگی مصرف و تخصیص منابع است عنوان کرد: در کشور ما منابع در جاهایی هزینه میشود که گاهی اوقات هیچ نتیجهای ندارد و منابع قابل توجهی که به اشتغال روستایی اختصاص داده شده، اثربخش نبوده است.

وی با اشاره به اینکه ما در تدوین برنامههای توسعهای در کشور دچار مشکل شدید هستیم افزود: آیا میشود در تهران نشست و برای استانهای با تنوعهای اقلیمی و قومیتی برنامه نوشت و دیکته کرد تا اجرا شود.

شافعی با بیان اینکه در طول تاریخ این موضوع بیانگر است که اگر استانی در مرکز فرد با نفوذی داشته موفق بوده و اگر غیر از این بوده آن استان محروم مانده است گفت: نگاه به استانداران در کشور یک نگاه هزینهای بوده و استاندار تنخواهدار است.

وی با اشاره به اینکه استاندار باید والی استان باشد و نباید اینگونه باشد که مدیران استان برای هر کار کوچکی از مرکز اجازه بگیرند افزود: بخش صنعت ما به جای اینکه به منبع ارزآور تبدیل شود به یک منبع ارزبر تبدیل شده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: در اصلاح ساختار اقتصادی کشور هر چه دیرتر تصمیم بگیریم فرصتهای بیشتری را از دست خواهیم داد.

انتهای پیام/ش


منبع :: https://www.tasnimnews.com

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شعار سال