۱۱:۲۲:۳۴ - سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
۴۳۰ هزار هکتار کانون حساس فرسایش بادی در استان کرمان
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان گفت :بر اساس مطالعات انجام شده ۲۴ کانون بحرانی حساس فرسایش بادی در استان وجود دارد که مساحت آنها ۴۳۰ هزار هکتار است که از این مقدار حدود ۵۵ درصد کانون های بحرانی در منطقه شرق استان کرمان قرار دارند.
۴۳۰ هزار هکتار کانون حساس فرسایش بادی در استان کرمان

شعارسال: مهدی رجبی زاده در رابطه با آخرین اقدامات برای مقابله با پدیده گرد و غبار در شرق استان کرمان اظهار داشت : استان کرمان با تقریبا ۶٫۲ میلیون هکتار اراضی بیابانی حدود۲۰ درصد بیابان های کشور را به خود اختصاص داده است که حدود یک میلیون و ۳۵۰ هزار هکتار اراضی بیابانی در شرق استان کرمان وجود دارد که مربوط به چهار شهرستان بم ، ریگان ، فهرج و نرماشیر است.

وی گفت : بر اساس مطالعات انجام شده ۲۴ کانون بحرانی حساس فرسایش بادی در استان وجود دارد که مساحت آنها ۴۳۰ هزار هکتار است که از این مقدار حدود ۵۵ درصد کانون های بحرانی حساس فرسایش بادی در منطقه شرق استان کرمان قرار دارند و به همین دلیل عمدتا در شرق استان با پدیده طوفان های شن و پدیده ریزگرده ها مواجه هستیم .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان با بیان این که کم بارشی یکی از دلایل اصلی افزایش طوفان های شن و گرد و غبار است ؛ افزود : میانگین بارندگی در استان کرمان ۱۲۵ میلی متر است که این میزان نصف میانگین بارندگی در کشور می باشد و استان کرمان دارای اقلیم خشک و فراخشک است.

رجبی زاده خاطر نشان کرد : میانگین بارندگی در ۲۰ سال گذشته در استان زیر ۱۰۰ میلی متر بوده است که این کمبود بارش سبب شده تا پوشش گیاهی دچار آسیب شود و اجازه رشد پیدا نکند ؛ بنابراین خاک عاری از پوشش گیاهی می شود و ما با اندک وزش بادی شاهد بروز طوفان های شن و پدیده گرد و غبار خواهیم بود.

وی عنوان داشت : در منطقه شرق استان از دیرباز با این مسئله مواجه بوده ایم و در همین رابطه فعالیت های بیابان زدایی را در شرق استان تقریبا از دهه ۶۰ شروع کرده ایم و تا به امروز تقریبا حدود ۱۷ هزار هکتار فقط در شرق استان کرمان عملیات مالچ پاشی و حدود ۴۸ هزار هکتار عملیات نهال کاری جنگل های بیابانی را انجام داده ایم .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان بیان کرد : این اقدامات منابع طبیعی باعث شده تا یک امنیت زیستی نسبی در منطقه حاکم شود اما از سال۸۴ با استمرار پدیده کم بارشی و متوقف شدن عملیات مالچ پاشی روبرو بودیم .

رجبی زاده با اشاره به این که بعد از اختصاص یافتن اعتبارات از سوی مجلس شورای اسلامی استان کرمان بعد از استان خوزستان بالاترین حجم مالچ پاشی را در کشور داشته است ، ابراز داشت : در شرق استان حدود ۲هزار و ۵۰۰ هکتار عملیات مالچ پاشی انجام داده ایم که یک هزار و ۵۰۰ هکتار در شهرستان ریگان و یک هزار هکتار در شهرستان نرماشیر بوده است .

وی تشریح کرد : برنامه کاری امسال نیز مالچ پاشی ۳۰ هزار هکتار در بخش هایی از شهرستان فهرج و ریگان بوده است که به دلیل نوسانات قیمت ارز و افزایش قیمت مالچ حجم عملیات به یک هزارهکتار کاهش پیدا کرده است و اکنون عملیات مالچ پاشی را در منطقه نگین کویر فهرج که یک منطقه بحرانی می باشد آغاز کرده ایم .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان ادامه داد : در منطقه فهرج حدود یک هزارهکتارعملیات مالچ پاشی انجام می دهیم که از لحاظ مالی بسیار سنگین است و همچنین حدود ۳۰۰ هکتارعملیات نهال کاری انجام می دهیم که حدود ۲ میلیارد تومان هزینه در بردارد و در کل جمعا حدود ۴۴ میلیارد تومان هزینه برای مقابله با پدیده گرد و غبار در بر دارد .

رجبی زاده متذکر شد : امسال نیز در کنار این حدود ۱٫۵ میلیارد تومان جهت عملیات پخش سیلاب در منطقه یوسف آباد نگین فهرج اجرا می شود که در جلوگیری از بروز سیل موثر باشد و پیامدهای زیادی دارد که یکی از فایده آن ها تقویت قنوات و چاه های منطقه است .

وی گفت : عملیات مالچ پاشی به دلیل قیمت بالای مالچ و هزینه حمل آن بالا است و تقریبا هرهکتارمالچ پاشی برای دولت ۴۲ میلیون تومان هزینه در بردارد و امسال با توجه به محدودیت های بودجه ای و افزایش قیمت ها به منظور کنترل پدیده گرد و غبار و کنترل فرسایش بادی در شرق استان جمعا حدود ۴۵٫۵ میلیارد تومان در منطقه نگین فهرج کار انجام می دهیم .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان با بیان این که در منطقه نرماشیر و ریگان نیزعملیات کشت نهال های سال گذشته را داشته ایم افزود : عملیات مراقبت و آبیاری نهال ها را انجام می دهیم و اکنون حدود ۳ هزار هکتار جنگلداری سنوات گذشته را آبیاری و مراقبت می کنیم .

رجبی زاده خاطر نشان کرد : نهال ها به دلیل طوفان های شن زیاد به طور مرتب زیر شن ها مدفون می شوند که باید مجددا واکاوی شوند تا گیاه بتواند جلوی سرعت باد و پدیده گرد و غبار و طوفان های شن را بگیرد .

وی بیان کرد : تمام همت منابع طبیعی ایجاد یک امنیت زیستی نسبی در شرق استان است و باید زیست ها ، مناطق اقتصادی و اراضی کشاورزی را بتوانیم از وجود شن های روان ایمن کنیم تا مردمی که در آن جا زندگی می کنند تحت تاثیر کمتر عوارض شن قرار بگیرند .

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت آرمان کرمان، تاریخ انتشار:۷بهمن۱۳۹۷ ، کدخبر: ۱۵۵۶۲ : www.armanekerman.ir


منبع :: http://shoaresal.ir

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شعار سال