22:05:09 - یکشنبه 4 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
۸۰ درصد مراتع شهرستان رفسنجان مخروبه و فقیر هستند
۸۰ درصد مراتع شهرستان رفسنجان مخروبه و فقیر هستند
به گزارش خبرنگار مهر، مسعود حیدری پور عصر یکشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته منابع طبیعی اظهار داشت: همه ساله از ۱۵ تا ۲۳ اسفندماه به نام هفته منابع طبیعی نامگذاری شده است که در این راستا توجه مردم به منابع طبیعی بیشتر جلب می شود. وی افزود: شعار هفته منابع طبیعی «منابع طبیعی،

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود حیدری پور عصر یکشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته منابع طبیعی اظهار داشت: همه ساله از ۱۵ تا ۲۳ اسفندماه به نام هفته منابع طبیعی نامگذاری شده است که در این راستا توجه مردم به منابع طبیعی بیشتر جلب می شود.

وی افزود: شعار هفته منابع طبیعی «منابع طبیعی، با مردم برای مردم» است و مردم را باید حتماً در عرصه های منابع طبیعی بیاوریم چرا که عرصه های منابع طبیعی وسیع هستند.

وی به برنامه های هفته منابع طبیعی در شهرستان اشاره و بیان کرد: برنامه های هفته منابع طبیعی از روز سه شنبه ۱۵ اسفند با نواختن زنگ سبز و کاشت نهال در مدرسه فرهنگ آغاز می شود و در این روز جشنواره کشاورزی و منابع طبیعی در دانشکده کشاورزی دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان برگزار می شود.

حیدری پور از برگزاری کارگاه آموزشی بوستان روستایی برای روسای شوراهای شهر و روستای شهرستان در روز چهارشنبه خبر داد و افزود: در این هفته برنامه های گرامیداشت هفته منابع طبیعی در بخش های مختلف شهرستان اجرا می شود.

این مسئول ادامه داد: آغاز عملیات طرح جنگلکاری دهکده آرامش و غرس نهال و بذرکاری در روستای داوران از دیگر برنامه هایی که در هفته منابع طبیعی در شهرستان اجرا خواهد شد.

صدمه جبران ناپذیر عدم بارندگی امسال به مراتع

رئیس اداره منابع طبیعی رفسنجان اظهار کرد: کشور ما در کمربند خشک جهان قرار گرفته و متوسط بارندگی سالانه کشور کمتر از یک سوم میلیمتر بارندگی جهان است، استان کرمان نیز با قرار گرفتن در عرض ۳۰ درجه یکی از مناطق خشک ایران است و متوسط بارندگی بلندمدت شهرستان رفسنجان نیز ۹۰ میلیمتر است در حالی که در سالهای اخیر از میانگین بلندمدت نیز کمتر بارش داشتیم.

خبر جدید  مردم کرمان ميزبان پیکر مطهر شهید تازه تفحص شده ؛ فردا

حیدری پور پوشش گیاهی را وابسته به بارندگی دانست و یادآور شد: متاسفانه امسال بارندگی در رفسنجان نداشتیم که یک صدمه جبران ناپذیری به پوشش گیاهی شهرستان وارد خواهد شد.

رئیس اداره منابع طبیعی رفسنجان عنوان کرد: مساحت حوزه استحفاظی شهرستان رفسنجان حدود ۸۳۰ هزار هکتار است که از این تعداد تمام آن عرصه های منابع طبیعی است زیرا هر کاری روی زمین اعم از صنعت، کشاورزی، خانه سازی و … انجام می شود کار در عرصه منابع طبیعی محسوب می شود.

حیدری پور افزود: از ۸۳۰ هزار هکتار مساحت شهرستان، حدود ۷۷۰ هزار هکتار اراضی ملی است که از این مقدار ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی ملی که در حریم شهرها و روستاها بوده را به عنوان طرحهای هادی محدوده شهری و روستایی تعریف کردیم و تحویل دستگاه ذیربط از جمله راه و شهرسازی دادیم و در مجموع حدود ۶۵۴ هزار هکتار در شهرستان رفسنجان را در قالب حفظ، احیاء و بهره برداری از منابع طبیعی باید مدیریت کنیم.

۳۰ درصد مساحت رفسنجان را بیابان تشکیل می دهد

رئیس اداره منابع طبیعی رفسنجان ادامه داد: ۲۰۱ هزار و ۶۹۰ هکتار یعنی حدود ۳۰ درصد از مساحت شهرستان رفسنجان را بیابان تشکیل می دهند و مساحت جنگلهای مخروبه شهرستان نیز حدود ۴۰ هزار هکتار است.

حیدری پور اضافه کرد: مساحت مراتع شهرستان رفسنجان ۴۱۳ هزار و ۶۱۰ هکتار است که ۸۰ درصد آنها مرتع فقیر و مخروبه هستند و ۲۰ درصد مرتع متوسط هستند.

وی تصریح کرد: ۲۰۰ هزار واحد دامی در مراتع شهرستان رفسنجان وجود دارد در حالی که ظرفیت مراتع رفسنجان ۸۰ تا ۹۰ هزار دام است و حدود سه برابر ظرفیت مراتع رفسنجان دام وجود دارد.

خبر جدید  زنگ خطر کم آبی در استان کرمان

وی افزود: مقدار کل علوفه تولیدی مراتع شهرستان ۱۹ هزار و ۱۰۰ تن به مدت ۱۰۰ روز است و ۹۵۵ تن گوشت نیز در عرصه های منابع طبیعی شهرستان تولید می شود.

رئیس اداره منابع طبیعی رفسنجان با برشمردن دو اقدام اصلی در حفاظت از منابع طبیعی یادآور شد: یکی حفاظت در قالب فرهنگ سازی، شفاف سازی، اطلاع رسانی و دیگری استفاده از ظرفیت سازمانهای مردم نهاد است که در سه سال گذشته جلسات و بازدیدهای مختلفی این گروهها برای ما انجام دادند چرا که حفاظت فیزیکی از تمام عرصه های منابع طبیعی ممکن نیست.

حیدری پور بیان داشت: یک شبکه حفاظتی داریم که ۸۵۰ نفر از مردم عضو آن هستند که کارت قرقبان افتخاری و همیار طبیعت برای آنها صادر می شود. این افراد به صورت محرمانه تصرف در عرصه های منابع طبیعی را گزارش می دهند و این موضوع خیلی به ما کمک کرده است.

رفع تصرف ۴۵ هکتار از اراضی ملی شهرستان رفسنجان

وی عنوان کرد: سه سال پیش شرکت تعاونی بهره برداری رویش سبز را تاسیس کردیم که اعضای آن شرکت بهره برداران منابع طبیعی هستند که حدود ۲۵۰ نفر در بدو تاسیس به عضویت آن درآمدند ضمن اینکه در کنار آن در حال راه اندازی مجمع خیرین منابع طبیعی هستیم که در فرهنگ سازی و کمکهای مردمی در این امر بسیار موثر است و در حال ثبت نهایی است.

رئیس اداره منابع طبیعی رفسنجان بیان داشت: در سال جاری حدود ۴۵ هکتار از اراضی ملی در شهرستان رفع تصرف شد و خوشبختانه مردم به اهمیت حراست از منابع طبیعی پی برده اند و این موضوع راه روشنی را برای آینده نشان می دهد.

خبر جدید  بازداشت آدم ربایان در جنوب کرمان

حیدری پور به حوزه احیاء و بیان زدایی اشاره و عنوان کرد: سال ۴۹ اولین نهال تاغ در رفسنجان در جاده نوق و جاده داوران برای جلوگیری از فرسایش بادی کاشت شده و تاکنون حدود ۱۷ هزار هکتار جنگل دست کاشت ایجاد شده است.

وی ابراز داشت: تپه های ماسه ای نیمه فعال شهرستان رفسنجان ۶۴ هزار و ۵۰۰ هکتار است که با توجه به اینکه در رفسنجان باد غالب باد جنوب غربی است که از سمت سرچشمه می وزد دو کار بایستی انجام می دادیم یکی بیابان و یکی منشأ آن را کنترل کنیم.

وی ادامه داد: در این راستا از سال ۷۷ از سمت مرز رفسنجان با کرمان و مرز رفسنجان با یزد را با ایجاد خاکریزهای هلالی شکل به نام گوراب که داخل آن بذرکاری شد کار آغاز شد که چندصدهزار هکتار کاشت نهال تاغ توسط سازمان جنگلها انجام گرفت که کار بسیار بزرگی است.

رئیس اداره منابع طبیعی رفسنجان از انجام دو هزار هکتار کنترل هرزابها برای کنترل بیابان زدایی در شهرستان رفسنجان در سال جاری خبر داد و گفت: در بخش آبخیزداری با مشارکت شرکت نفت در رودخانه احمدآباد کانال انحرافی و بندها را اصلاح کردیم.

حیدری پور ذخیره سازی ۲۴ میلیون مترمکعب آب را در پی بارندگی های سال گذشته از دیگر اقدامات ذکر کرد و افزود: در اصلاح مراتع امسال ۹۰۰ هکتار کار ذخیره نزولات را داشتیم که این کار با مشارکت ۱۰۰ درصدی مرتعداران و در راستای اقتصاد مقاومتی انجام دادیم. همچنین امسال ۴۰۰ هکتار جنگلکاری را برنامه ریزی کرده ایم که در هفته منابع طبیعی انجام می شود.

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شعار سال