15:40:31 - دوشنبه 26 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
۱۲ روستای ریگان در محاصره شن های روان/خانه تکانی در میان ریزگردها
۱۲ روستای ریگان در محاصره شن های روان/خانه تکانی در میان ریزگردها
خبرگزاری مهر – گروه استان ها: این روزها خانواده های ایرانی در حال خانه تکانی و آماده شدن برای ایام نوروز هستند، اگر نگاهی به خانه های محله های قدیمی شهر کرمان بیندازیم حال هوای تازگی احساس می شود و قالی های شسته شده بر دیوار خانه های خانه ها آویزان شده است اما چند

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: این روزها خانواده های ایرانی در حال خانه تکانی و آماده شدن برای ایام نوروز هستند، اگر نگاهی به خانه های محله های قدیمی شهر کرمان بیندازیم حال هوای تازگی احساس می شود و قالی های شسته شده بر دیوار خانه های خانه ها آویزان شده است اما چند کیلومتر آن سوتر در شهرستان های فهرج، ریگان و نرماشیر و در آخرین نقطه استان کرمان به سمت سیستان و بلوچستان طوفان شن طی دو روز گذشته آسمان شهر را تیره کرده است.

طی سال جاری تاکنون حتی یک قطره باران در این شهرستان ها نباریده است و رودخانه های محلی نیز مدت هاست خشکیده اند. وزش هر بادی بر بستر کانون های شنی این شهرستان ها، شهر و روستاها را مملو از شن می کند و پس از طوفان برای مدت ها ریزگردها در آسمان شرق کرمان می مانند و این داستان در سال جاری بارها تکرار شده است.

مختل شده زندگی مردم محروم شرق کرمان

طوفان شن که طی ۲۴ ساعت گذشته موجب بستری شدن شهروندان این سه شهرستان در مراکز درمانی، بسته شدن راههای اصلی و فرعی و شن گرفتگی خانه ها و معابر عمومی شده زندگی مردم را مختل کرده است.

طوفان های شن که طی ۱۰ سال اخیر افزایش یافته است هر سال برتعدادشان افزوده می شود و با شدت بیشتری بر پیکر شهرها و روستاهای شرق کرمان می تازند و هیچ اقدام عملی برای رفع این مشکل نشده است.

تنها اقدام صورت گرفته مالچ پاشی است که از سوی فعالان زیست محیطی با انتقاد مواجه شده است و نتوانسته از حجم مشکلات مردم این منطقه بکاهد.

تنها محافظان کویر که جنگل های کهور و درختان بومی هستند نیز بر اثر طوفان های مکرر شن و خشکسالی و کمبود آب مورد تهدید قرار گرفته اند و در حال تخریب هستند

تنها محافظان کویر که جنگل های کهور و درختان بومی هستند نیز بر اثر طوفان های مکرر شن و خشکسالی و کمبود آب مورد تهدید قرار گرفته اند و در حال تخریب هستند.

خبر جدید  معادن و استخراج از آن‌ها یکی از ضرورت‌های کار دولت افغانستان است

هر بار که سامانه های بارش زا در مرکز کشور و یا قسمت غربی کرمان فعال می شوند اختلاف دما با جنب حاره ای مستقر بر دریای عمان و پاکستان استان سیستان و بلوچستان و شرق کرمان را به کانون بادهای شدید تبدیل می کند و شن زارهای موجود در منطقه این مناطق را به مکانی برای تاخت و تاز طوفان های شن تبدیل می کند.

فرماندار ریگان در گفتگو با مهر اظهارداشت: از روز گذشته طوفان شن در شهرستان ریگان آغاز شده است و مشکلات فراوانی را ایجاد کرده است.

امین باقری با اشاره به اینکه ریگان راه عبوری از کرمان به سمت زاهدان و مناطق گردشگری سیستان و بلوچستان است گفت: هر سال در ایام نوروز تعداد قابل توجهی از مسافران برای سفر به این شهرستان اقدام می کنند و ما نیز در حال آماده سازی هستیم و بروز طوفان های شن به مشکلی در این مسیر تبدیل شده است.

آب نیمی از شهر ریگان قطع شده است

وی گفت: از صبح امروز ۱۲ روستا در محاصره شن های روان قرار گرفته اند و امکان دسترسی به این روستاها وجود ندارد.

باقری با اشاره به خالی شدن بسیاری از روستاها از سکنه افزود:  همچنان طوفان موجب قطعی برق و آب برخی از مناطق شده است بطوریکه آب ۵۰ درصد از شهر ریگان قطع شده است و راه دسترسی به ایرانشهر و چابهار نیز بسته شده است و مسافران را در مکان های امن اسکان داده ایم.

وی افزود: ده ها خودرو در راه های مواصلاتی مابین کرمان و سیستان و بلوچستان در طوفان شن گرفتار شده اند.

خبر جدید  گردهمایی مداحان کرمانی در آستانه محرم

باقری افزود: ستاد بحران در شهرستان تشکیل شده و نیروها در آماده باش قرار دارند.

سد نساء طوفان ها را تشدید کرده است

محمد برزنده از ساکنان شهر ریگان به خیرنگار مهر می گوید: شغل اصلی مردم در ریگان دامداری و کشاورزی بود که به دلیل طوفان شن دامداری در این منطقه با چالش جدی مواجه شده است و کشاورزی هم با مشکل مواجه شده است.

هر دو هفته حداقل دو روز درگیر طوفان شدید شن هستیم و باغها و نخلستانها مملو از شن می شوند و باید با هزینه های سنگین شنها را از باغها خارج کنیم

وی افزود: هر دو هفته حداقل دو روز درگیر طوفان شدید شن هستیم و باغها و نخلستانها مملو از شن می شوند و باید با هزینه های سنگین شنها را از باغها خارج کنیم و اگر این کار را نکنیم باغها به شوره زار تبدیل می شوند.

وی افزود: بسیاری از مردم روستاها را ترک کرده اند و شهر ریگان مهاجرت کرده اند اما شهر ریگان هم با تشدید طوفان شن درگیر این پدیده شده است و مردم در حال مهاجرت از این شهر به بم و جنوب کرمان هستند.

وی این سوال را مطرح کرد که چه کسی می تواند در چنین شرایطی به زندگی اش ادامه دهد، هیچ اقدام موثری انجام نشده است و خشکسالی و طوفانهای شن هم افزایش یافته است.

وی در ادامه بیان کرد: سوال دیگر من از مسئولان این است که چرا بعد از احداث سد نسا در شرق استان کرمان طوفانهای شن تشدید شده اند.

بعد از طوفان شن تمام وسایل خانه مملو از شن می شود

زهرا افروز به خبرنگار مهر گفت: بعد از طوفان شن تمام وسایل خانه مملو از شن می شود، تمام منافذ خانه را مسدود کردیم اما بعد از طوفان تمام زندگی ما زیر یک لایه شن مدفون می شود و کسی هم پاسخگو نیست.

خبر جدید  "میزخدمت " درتعاون کار و رفاه اجتمایی کرمان

وی بیان کرد: تا چند سال قبل چنین وضعیتی در این منطقه وجود نداشت، اکثر مردم مجبور هستند ماسک بزنند با این وجود ساکنان شهر ریگان اکثرا با مشکل تنفسی مواجه شده اند.

تا چند سال قبل چنین وضعیتی در این منطقه وجود نداشت، اکثر مردم مجبور هستند ماسک بزنند با این وجود ساکنان شهر ریگان اکثرا با مشکل تنفسی مواجه شده اند

وی با اشاره به اینکه در ریگان بیمارستان وجود ندارد گفت: درمان ها در حد اورژانسی است و بسیاری از مردم برای درمان باید به بم و کرمان سفر کنند.

افروز گفت: مجبوریم فرزندانمان را به خارج از خانه بفرستیم و حالا اکثرا دچار سرفه های خشک و ممتد شده اند.

محمد اسلامی از جمله روستاییان شهرستان ریگان است که به خبرنگار مهر می گوید: در مناطق کوهستانی و مناطق هم مرز با سیستان و بلوچستان ده ها روستا وجود دارد که  اکثرا راه استاندارد مناطق برای رفت و آمد ندارند و خانه های مردم هم اکثرا کپری و یا سنگی است.

وی بیان کرد: تنها وسیله ای که امکان رفت و آمد از این روستاها به شهر ریگان وجود دارد موتور سیکلت است و برخی از مردم این وسیله نقلیه را دارند و مردم مجبورند آب و هوا را تحمل کنند تا به مرور زمان از شدت طوفان کاسته شود.

وی گفت: تصور اینکه مردم در روستاهای محروم منطقه چگونه زندگی می کنند واقعا مشکل است در میان کمترین امکانات زیر بنایی مردم مجبورند در میان شن ها زندگی کنند اما هر چقدر هم ما سرسخت باشیم بیابان بی رحم است و هر سال بخش بیشتری از روستاها را فرا می گیرند و بسیاری از روستاها تخلیه شده اند.

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شعار سال