12:01:25 - دوشنبه 5 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کرمان هتل سنتی ندارد/درب های بسته خانه های تاریخی به روی گردشگران
کرمان هتل سنتی ندارد/درب های بسته خانه های تاریخی به روی گردشگران
خبرگزاری مهر – گروه استان ها: شهر کرمان ۵۰۰ هکتار بافت تاریخی را در خود جای داده است که شامل صدها خانه تاریخی بزرگ و صدها بنای تاریخی با کاربری عمومی بوده است. این در حالی است که قرار است طبق آخرین تصمیم صورت گرفته ۱۵۰ هکتار از این فضا در محور گردشگری کرمان احیاء

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: شهر کرمان ۵۰۰ هکتار بافت تاریخی را در خود جای داده است که شامل صدها خانه تاریخی بزرگ و صدها بنای تاریخی با کاربری عمومی بوده است.

این در حالی است که قرار است طبق آخرین تصمیم صورت گرفته ۱۵۰ هکتار از این فضا در محور گردشگری کرمان احیاء و بیش از ۲۰ خانه تاریخی مرمت و تغییر کاربری دهد.

اما اگر این روزها سری به شهر کرمان بزنید شاید نخستین انتظار شما این باشد که در یک خانه تاریخی اسکان یابید و چند روزی در فضای نوستالوژیک این خانه ها روزگار بگذارنید اما در عمل در شهر کرمان هیچ خانه تاریخی در قالب اقامتگاه و یا هتل سنتی وجود ندارد و کل فعالیت به چند خانه تاریخی که به رستوران و قهوه خانه تغییر کاربری داده اند خلاصه شده است.

علیرغم وعده های مسئولان در خصوص توسعه بوگردی اما تمامی واحدهای راه اندازی شده در استان کرمان در روستاها و شهرهای دور افتاده راه اندازی شده است و گردشگران از بازدید از خانه های تاریخی کرمان محروم شده اند

علیرغم وعده های مسئولان در خصوص توسعه بوگردی اما تمامی واحدهای راه اندازی شده در استان کرمان در روستاها و شهرهای دور افتاده راه اندازی شده است و گردشگران از بازدید از خانه های تاریخی کرمان محروم شده اند.

هر چند بازسازی بزرگترین خانه تاریخی در نزدیکی رفسنجان به اتمام رسیده و قرار است که این مکان به بزرگترین هتل سنتی کشور تبدیل شود اما دوری این هتل از شهر کرمان و عدم افتتاح این هتل موجب شده همچنان کرمانی ها در آرزوی داشتن یک هتل سنتی بمانند.

این در حالیست که میزان سفر گردشگران داخلی و خارجی به استان کرمان طی سالهای اخیر افزایش چشمگیر یافته است و استانی که تا ۱۰ سال قبل علیرغم داشته هایش جزو شهرهای گردشگری قرار نداشت هم اکنون یک مقصد بالقوه گردشگری محسوب شود.

خبر جدید  ۴ هکتار اراضی ملی منطقه صولان قلعه‌گنج رفع تصرف شد

محمد رزم یار یکی از لیدر های تورهای گردشگری به خبرنگار مهر می گوید: استان کرمان در زمینه صنعت هتلداری هنوز نتوانسته است همانند سایر استانهای تاریخی از داشته هایش بهره ببرد.

وی گفت: اکثر گردشگران دوست دارند در فضاهای سنتی از مکانهای و خانه های تاریخی برای اسکان استفاده کنند و در همین مکانها نیز صنایع دستی و غذای سنتی هر استان هم در اختیارشان قرار گیرد.

کرمان در بحث هتل های سنتی از سایر استانها عقب مانده است

این فعال گردشگری افزود: اگر سری به یزد بزنید بزرگترین هتلهای سنتی را می توانید ببینید که با کیفیت مطلوب و در حد استانداردهای بین المللی در حال پذیرایی از توریست های خارجی هستند و هر روز هم با اقبال بیشتری مواجه می شوند.

وی بیان کرد: مشخص نیست که چرا تا کنون در شهر کرمان چنین ایده ای پیاده نشده است در حالیکه خانه های تاریخی کرمان به دلیل بزرگ بودن و نوع ساختار فیزیکی هم جاذبه دارند و هم فضای کافی را در اختیار گردشگران قرار می دهند.

رزم یار اظهار کرد: در کرمان حدود ۱۴۰ خانه بومگردی وجود دارد اما همه این خانه ها در شهرهایی قرار دارند که هتل ندارند و به ناچار و برای جبران نداشته های استان به سمت بومگردی رفته ایم.

وی بیان کرد: بومگردی و هتل سنتی فقط نباید مختص روستاهای دور افتاده باشد، در حال حاضر استقبال خوبی از بومگردی در کرمان می شود اما باید این پتانسیل در مکانی قرار گیرد که بیشترین اقبال گردشگری را هم دارد و این شهر بدون شک کرمان است.

رزم یار افزود: یکی از مشکلات صنعت گردشگری در کرمان این است که با وجود شش اثر ثبت جهانی در اکثر شهرستانهای استان هتل مناسب وجود ندارد و باید این کمبود را با فعال کردن خانه های تاریخی و تبدیل کردن آن ها به هتل برطرف شود نه اینکه به سمت ساخت هتلهای نوین حرکت کنیم.

خبر جدید  معدن نقشی در تولید ثروت و افزایش رفاه استان ندارد

اکثر گردشگران خارجی به جای هتل های نوین که در اروپا بسیار فراوان و با استانداردهای بالا وجود دارد علاقه دارند در یک فضای سنتی و تاریخی و آرام اقامت کنند

وی با اشاره به علاقه گردشگران به مکان های تاریخی گفت: مسلما اکثر گردشگران خارجی به جای هتل های نوین که در اروپا بسیار فراوان و با استانداردهای بالا وجود دارد علاقه دارند در یک فضای سنتی و تاریخی و آرام اقامت کنند که متاسفانه در شهر کرمان چنین مکانی وجود ندارد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان در گفتگو با مهر در این خصوص بیان کرد: طی سال های اخیر یکی از سیاست های عمده در استان و به خصوص شهر کرمان احیاء بافت تاریخی شهر و به خصوص خانه های تاریخی بوده است و هم اکنون مرمت حدود ۲۰ خانه تاریخی در دستور کار قرار گرفته است.

محمود وفایی بیان کرد: ما خانه های تاریخی را طبق ضوابط میراث فرهنگی به سرمایه گذاران بخش خصوصی واگذار می کنیم و با تغییر کاربری آنها سعی می کنیم این خانه ها را در چرخه گردشگری قرار دهیم.

وی با ابراز تاسف از اینکه در گذشته این نگاه پر رنگ نبوده است گفت: ما در دولت یازدهم و دوزادهم زمینه را برای توسعه صنعت گردشگری در کرمان فراهم کرده ایم و اعتقاد داریم باید از توان بخش خصوصی استفاده و از آن ها حمایت کنیم.

وی در خصوص بومگردی هم گفت: بومگردی با دو هدف تامین فضای اقامت گردشگران و همچنین درآمدزایی و اشتغال برای افراد بومی در مناطق مختلف و به خصوص روستاها و شهرهای کوچک در دستور کار قرار دارد.

خبر جدید  باران در راه کرمان

وفایی بیان کرد: تا کنون بیش از ۱۶۰ پروانه بهره برداری از خانه های بومگردی در کرمان صادر شده است و این روند با توجه به ظرفیت های هر منطقه ادامه خواهد یافت.

سرمایه گذاران برای ایجاد هتل سنتی ورود کنند

وی گفت: استان کرمان در این زمینه رتبه نخست را در کشور دارد و حتی استانهایی مانند فاری، یزد و اصفهان بعد از کرمان قرار دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان بیان کرد: احداث هتل و اقامتگاه در استان کرمان در دستور کار قرار دارد اما ایجاد هتل های سنتی باید با استقبال سرمایه گذاران انجام شود.

وی از مرمت خانه حاج آقا علی در نزدیکی شهر رفسنجان به عنوان نمونه ای موفق در این زمینه اشاره کرد و بیان کرد: این خانه بزرگترین خانه خشتی جهان است و کار مرمت این بنا به اتمام رسیده است.

محمود وفایی بیان کرد: جالب است بدانید که واحدهای بومگردری استان کرمان مورد قبال گردشگران قرار گرفته اند و ورود گردشگران خارجی به کرمان ۷ برابر افزایش یافته است.

وی گفت: هم اکنون ۱۴۰ واحد بومگردی در کرمان فعال می باشد و در حقیقت ظرفیت استان کرمان برای پذیرش در واحدهای بومگردی معادل ظرفیت هتلهای استان است و این ظرفیت در حال گسترش است.

وفایی گفت: بومگردی در کنار افزایش فرصتهای اشتغال موجب شده است در برخی از مکانهای مانند کویر لوت و روستای صخره ای میمند که ثبت جهانی هستند با مشکل اسکان مواجه نباشیم.

استان کرمان با توجه به وجود ۷۰۰ اثر ثبت ملی و شش اثر ثبت جهانی دارای پتانسیلهای بالقوه ای است که باید با جدیت و برنامه ریزی مورد استفاده قرار گیرند.

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شعار سال