10:19:32 - چهارشنبه 28 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
چادرنشینی کوهبنانی ها زیر باران/ زلزله زده ها کانکس می خواهند
چادرنشینی کوهبنانی ها زیر باران/ زلزله زده ها کانکس می خواهند
خبرگزاری مهر – گروه استان ها: گویی قرار است مشکلات مردم کوهبنان در زمستان سرد مرتفع ترین منطقه کوهستانی کرمان بگذرد، ۶۸ روز قبل ساعات ابتدایی شب زمین لرزه ای نچندان قوی به شدت ۵.۲ ریشتر شهر کوهبنان را لرزاند. زلزله ای که در یکی از زلزله خیز ترین شهرهای کرمان روی داد آنقدر قوی

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: گویی قرار است مشکلات مردم کوهبنان در زمستان سرد مرتفع ترین منطقه کوهستانی کرمان بگذرد، ۶۸ روز قبل ساعات ابتدایی شب زمین لرزه ای نچندان قوی به شدت ۵.۲ ریشتر شهر کوهبنان را لرزاند.

زلزله ای که در یکی از زلزله خیز ترین شهرهای کرمان روی داد آنقدر قوی نبود که بتواند ساختمان های نیمه مقاوم شهر را تخریب کند، با این وجود ساختمان های این شهر آنقدر غیر مقاوم و قدیمی بودند که با کمترین لرزه بر سر مردمش آوار شدند.

آمار نشان می دهد که حداقل هزار و ۴۰۰ خانوار بر اثر این زمین لرزه چادر نشین شدند، پس از زلزله سود جویان با حضور در کوهبنان کانکس های یک میلیونی را تا ۵ میلیون تومان به مردم محروم این شهر فروختند، حدود یک ماه بعد از زمین لرزه اصلی و در حالی که صدها زمین لرزه همچنان این شهر را لرزانده بود نخستین کانکس های بین مردم این شهر توزیع شد.

ساخت و توزیع کانکس ها به کندی بین مردم انجام می شد و این کندی هنوز هم ادامه دارد بطوریکه همچنان پس از دو ماه از زمین لرزه بسیاری از مردم کوهبنان در چادر ها زندگی می کنند.

طبق آمار رسمی تا امروز تنها ۱۹۴ کانکس در منطقه زلزله زده توزیع شده است و حدود ۳۰۰ کانکس هم توسط خیران تحویل مردم شده و برخی از مردم هم شخصا اقدام به خرید کانکس کرده اند

طبق آمار رسمی تا امروز تنها ۱۹۴ کانکس در منطقه زلزله زده توزیع شده است و حدود ۳۰۰ کانکس هم توسط خیران تحویل مردم شده و برخی از مردم هم شخصا اقدام به خرید کانکس کرده اند.

عدم بارندگی در کرمان در سال جدید که موجب کاهش صد درصدی بارندگی در استان شده بود هر چند برای مردم استان نگران کننده است اما حداقل دل خوش بودند که هم استانی هایشان در چادرها خیس نمی شوند اما از ابتدای اسفند ماه بارندگی ها در استان کرمان آغاز شد.

هفته گذشته نخستین بارش باران زلزله زده های کوهبنان را با چالش جدی در خصوص آبگرفتگی مواجه کرده، موج بارندگی طی دو روز گذشته این مشکلات را افزون و ابری شدن آسمان استان در روز جاری نیز چشمان نگران زلزله زده ها را به آسمان خیره کرده است. شاید تنها سالی است که کشاورزان کوهبنانی دعا می کنن که باران بر زمین نبارد.

مردم با جدیت بیشتر در خصوص بازسازی ورود کنند

بسیاری از مردم به خصوص مستاجران کوهبنانی با مشکلاتی عمده مواجه هستند، طبق قانونی که در زمینه توزیع کانکس مصوب شده است قرار است پس از آوار برداری کامل خانه ها یک کانکس به هر خانواده واگذار شود. اما طی هفته گذشته برخی از زلزله زده ها به خبرنگار مهر اطلاع داده اند روند توزیع کانکس حتی پس از تخریب خانه ها زمان بر بوده است.

خبر جدید  با مدیریت جهادی و کار برای خدا مشکلات قابل حل است

همچنان اکثر مستاجران هنوز هم چادر نشین هستند و بسیاری از مردم که خانه های آن ها ترک خورده است به دلیل ادامه زمین لرزه ها از حضور در خانه های ترک خورده و غیر مقاوم خودداری می کنند. اما به دلیل کاهش مسائل اجتماعی این روزها اکثر چادرها به حیات خانه ها منتقل شده و از حجم چادرها در معابر عمومی کاسته شده است.

عضو شورای شهر کوهبنان در گفتگو با مهر با اشاره به اقدامات مسئولان در راستای حمایت از زلزله زدگان و افزود: برخی از مردم در چادر زندگی می کنند و نیاز مبرم به کانکس دارند با این وجود مسئولان در بخشهای مختلف تمام سعی خود را به کار گرفته اند که از مشکلات مردم کاسته شود.

محمد روح الامینی افزود: در کنار تلاش مسئولان مردم نیز باید تردید را کنار بگذارند و در راستای دریافت تسهیلات و آغاز بازسازی خانه ها اقدام جدی انجام دهند تا شهر را بار دیگر بسازیم.

وی همچنان بیان کرد: از سوی دیگر برحی از مردم کوهبنان محروم هستند و نیاز به حمایت جدی دارند، به دلیل کندی واگذاری کانکس ها افرادی که کمی توانمندی مالی داشتند طی ۶۰ روز گذشته اقدام به خرید کانکس در بازار آزاد کرده اند اما کسانی که در حال حاضر در چادر زندگی می کنند از اقشار بسیار ضعیف هستند و باید حمایت شوند.

روح الامینی بیان کرد: خوشبختانه خیران از استانهای مختلف کشور در کوهبنان حضور یافته اند و اقدام به جمع آوری کمک و توزیع امکانات و کانکس بین مردم می کنند اما خیران باید به صورت جدی تر به این موضوع ورود کنند.

وی بیان کرد: طرح های تشویقی نیز برای مردم در نظر گرفته شده است و افرادی که تا پایان اسفند ماه اقدام به ساخت و ساز کنند تا ۱۰ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض دریافت می کنند.

وی با اشاره به بارندگی های اخیر بیان کرد بارشها موجب آبگرفتگی چادرها و بروز مشکل بیشتر برای مردم شده است.

حکایت قبض های گاز و برق و تلفن و جیب های خالی زلزله زده ها

یکی از شهروندان کوهبنانی در خصوص وضعیت مردم این شهر زلزله زده به خبرنگار مهر می گوید: کوهبنان شهری زلزله خیز است چگونه انتظار می رود مردم در حالیکه هر چند روز یک بار شاهد بروز زمین لرزه هستند در خانه های ترک خورده زندگی کنند. به نظر می رسد سیاست مسئولان حداقل در کوتاه مدت بازگشت مردم به خانه هاست. از سوی دیگر باید برای دریافت تسهیلات و کانکس اقدام به آوار برداری کنند و مردم اطمینان ندارند که بتوانند اقساط این تسهیلات را با توجه به محرومیت و عدم وجود درآمد بدهند.

خبر جدید  زمین لرزه رابر خسارت جانی نداشت

وی که خود را محسن معرفی می کند، با اشاره به کمبود شدید حمام و سرویس بهداشتی در کوهبنان گفت: بسیاری از مردم امکان استحمام ندارند به خصوص مستاجران که هنوز تکلیف آنها به درستی روشن نشده با مشکل مواجه هستند.

۴۰ تا ۵۰ میلیون وام به مردم داده می شود من از مسئولان این سوال را دارم که با ۵۰ میلیون وام چگونه میتوان خانه ای که به صورت کامل تخریب شده است را ساخت

وی با اشاره به مبلغ وام در نظر گرفته شده بیان کرد: ۴۰ تا ۵۰ میلیون وام به مردم داده می شود من از مسئولان این سوال را دارم که با ۵۰ میلیون وام چگونه می توان خانه ای که به صورت کامل تخریب شده است را ساخت.

وی با اشاره به بارندگی های اخیر بیان کرد بارشها موجب آبگرفتگی چادرها و بروز مشکل بیشتر برای مردم شده است.

این شهروند کوهبنانی افزود: زلزله خسارت شدید مالی به مردم زده است در چنین شرایطی شاهد فشار مضاعف بر زلزله زده ها برای پرداخت وامهای معوق، قبوض برق، آب و گاز هستیم از مسئولان می خواهیم با توجه به شرایط نامطلوبی که مردم دارند حداقل این قبض ها را برای چند ماه به تعویق بیندازند تا مردم مجددا توان مالی خود را باز یابند.

بروکراسی اداری مانع مردم برای دریافت تسهیلات

وی دیکی دیگر از مشکلات را بروکراسی اداری و کاغذ بازی در ادارات مختلف و زمان بر بودن این رویه دانست و گفت: مسئولان برای تشویق مردم برای ساخت و ساز باید این رویه را اصلاح کنند.

زهرا یکی از زلزله زده های کوهبنان است که در چادر زندگی می کند که به خبرنگار مهر می گوید: به همراه کودک خردسالم و بچه هایم در چادر زندگی میکنیم و شبهای زمستان را به سختی سپری می کنیم.

در طول شب بچه ها زیر چندین پتو می خوابند با این وجود تا صبح همه ما می لرزیم و اکثر مردم دچار سرماخوردگی شده اند

وی بیان کرد: در طول شب بچه ها زیر چندین پتو می خوابند با این وجود تا صبح همه ما می لرزیم و اکثر مردم دچار سرماخوردگی شده اند.

وی افزود: شیر آب که به صورت مشترک استفاده می شود یخ می زند و برای اینکه بتوانیم از آب استفاده کنیم باید آب جوش روی لوله بریزیم و دستانمان را بشوییم.

این زن کوهبنانی افزود: برای سرویس بهداشتی باید به خانه همسایه ها مراجعه کنیم و اکثر مردم طی روزهای پس از زلزله یکی دو مرتبه حمام رفته اند حتی پول تهیه شامپو را هم نداریم.

خبر جدید  بسته شدن پرونده مسکن مهر تا سال آینده

یکی دیگر از ساکنان کوهبنان می گوید: بعد از بارندگی چادرها خیس شده اند و با وزش هر باد داخل چادر به شدت سرد می شود.

مسئولان با تشکیل یک کمیته روند توزیع کمک های خیرین و دولتی را شفاف سازی کنند

محمد به خبرنگار مهر می گوید: نمی دانم کمک هایی که می شود طبق چه قاعده و اصولی توزیع شده است و یکی از درخواستهای مردم این است که یک کمیسیون در شهر تشکیل شود و بررسی شود آیا کمکهای خیرین به صورت مساوی بین مردم توزیع شده است و هر خانوار چه کالایی را دریافت کرده است.

وی در خصوص توزیع غذای گرم افزود: غذای گرم در دو روز ابتدایی زلزله توزیع شد و بعد از آن توسط خیرین و محدود غذای گرم توزیع شده است.

وی افزود: مردم کوهبنان اکثرا از درآمد سالانه بسیار پایینی برخوردار هستند و تمام دارایی بسیاری از این مردم خانه های خشت و گلی و یارانه است و هیچ منبع درآمد دیگری ندارند.

از مسئولان یک سوال دارم؛ در شهری که روی یک گسل قرار دارد، حاضرند در خانه ای نیمه ویران و ترک خورده با همه اعضای خانواده بخوابند

علی یکی دیگر از شهروندان کوهبنانی است که به خبرنگار مهر می گوید: از مسئولان یک سوال دارم؛ در شهری که روی یک گسل قرار دارد که سابقه زلزله ۷ ریشتری دارد و با زمین لرزه ۵.۲ ریشتری نیمی از خانه های شهر ویران شده است، حاضرند در خانه ای نیمه ویران و ترک خورده با همه اعضای خانواده بخوابند.

وی بیان کرد: مسئولان می گویند ما بررسی کردیم و متوجه شدیم این خانه ها در مقابل زمین لرزه مقاوم هستند، چگونه یک خانه که در زمین لرزه مملو از ترک شده است در مقابل یک زمین لرزه ۵ ریشتری دگیر مقاومت می کند؟

فاطمه نیز پیرزنی مسن است که جزو مستاجران کوهبنانی است و از مسئولان یک سوال دارد، وی می پرسد مستاجران اگر پول داشتند قبل از زمین لرزه خانه می خریدند ما توان خرید خانه نداریم.  حالا که خانه ها خراب شده اند صاحبت خانه ها آنها را بیرون کرده اند، مسئولان دقیقا چه راهکاری را برای ما در نظر گرفته اند، قرار بود خانه های مسکن مهر را به مستاجران بدهند اما من تا الان چنین موردی ندیده ام.

مردم کوهبنان با وجود گذشت روزها از زمین لرزه در اوج محرومیت و مظلومیت به ایام نوروز نزدیک می شوند اما به نظر می رسد در سال جاری باید سفره های هفت سین خود را پس از ۹۰ روز زیر چادرها پهن کنند.

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شعار سال