11:41:37 - چهارشنبه 21 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
وضعیت پارک علم و فناوری کرمان مطلوب نیست
وضعیت پارک علم و فناوری کرمان مطلوب نیست
به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی صبح امروز در رویداد کارآفرینی برتر «کارمانو» با حضور شرکت‌های دانش بنیان و که به میزبانی دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد اظهار داشت: سابقا کشورها براساس مزیت نسبی خود برای ایجاد درآمد و توان تخصصی کار

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور و رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی صبح امروز در رویداد کارآفرینی برتر «کارمانو» با حضور شرکت‌های دانش بنیان و که به میزبانی دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد اظهار داشت: سابقا کشورها براساس مزیت نسبی خود برای ایجاد درآمد و توان تخصصی کار می‌کردند و نمونه آن کشورهایی هستند که مزیتی مانند منابع طبیع، ذخیره نفتی، معادن، دریا و … دارند.

وی بیان داشت: طی دو دهه اخیر این کلید واژه مطرح می‌شود که آیا می‌توانیم، خلق ثروت برای اقتصاد را بدون بهره‌مندی از مواهب طبیعی و مزیت‌های نسبی داشته باشیم و نتیجه کار اندیشمندان این مسئله را به عنوان یکی از رویدادهای جدید رقم زدند و آن را مثبت می‌دانند.

پورابراهیمی با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از کشورها به این سمت حرکت کردند که به سمت خلق مزیت یعنی استفاده از دانش، علم و تخصص برای ایجاد توانمندی اقتصادی بروند، ادامه داد: برای ارزیابی حوزه اقتصادی کشورها در شرایط کنونی، دیگر ملاک طلا، معدن و نفت نیست، بلکه در کنار آن موضوع سرمایه‌های انسانی مبتنی بر دانش و علم را مدنظر دارند.

خبر جدید  مردم ایران با داشتن رهبری هوشمند به خود می‌بالند

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: علم در دنیا منشأ آثار اقتصادی و عین ثروت است و اساس ثروت در دنیا براساس علم و دانش و فناوری مشخص می‌شود.

پورابراهیمی تصریح کرد: به برکت توانمندی‌ها و تلاش‌های اساتید و دانشجویان توانستیم در دو دهه اخیر حرکت‌های بزرگ علمی در کشورمان شاهد باشیم و جمهوری اسلامی ایران رتبه اول علم و دانش را در منطقه از آن خود کرده و در بسیاری از رشته‌ها رتبه تک‌رقمی در دنیا را دارد و این درحالی است که کمترین توان علمی را در سال‌های ابتدای انقلاب نداشتیم.

وی گام بعدی در خلق ثروت در اقتصاد را استفاده از توان و انباش علمی دانست و اظهار داشت: همچنین در ادامه این مسیر به زیرساخت‌های لازم برای بهره‌گیری از انباشت علمی نیاز داریم که به توان شرکت‌ها بر نمی‌گردد و مربوط به حاکمیت است که خوشبختانه در حوزه زیرساخت ارتباطی کشور در سطح قابل قبولی قرار دارد.

خبر جدید  زلزله 4 ریشتری در کیانشهر زرند

پورابراهیمی بیان داشت: یکسری زیرساخت نیز باید در حوزه قوانین و مقررات شکل گیرد که مثلا بدانیم برای تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان که سرمایه آنها دانش است، چه باید کرد.

وی افزود: در نشستی که کمیسیون اقتصادی مجلس با وزارت ارتباطات داشت، وزارت آمادگی برای کمک در پیشبرد فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان را اعلام کرد و در حال حاضر پیش‌نویس طرحی را با عنوان اقتصاد دانش بنیان در دست داریم که بخشی از آن در حوزه دیجیتال است و مجموعی از مسائلی که در حوزه تامین مالی، مشوق‌ها، صادرات چه اقداماتی باید انجام دهیم، دنبال می‌کند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی صادرات محصولات دانش بنیان را یک ضرورت برای اقتصاد ایران دانست و گفت: اما برای این کار بودجه و مشوق‌های لازم دیده نشده که باید در قوانین و مقررات زیرساختی لحاظ شوند.

پورابراهیمی از تشکیل کمیته اقتصاد دانش‌بنیان در کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد و گفت: در استان کرمان ۵۰ استارت‌اپ خوب فعالیت دارند که ۲۰ مورد آن به سودآوری رسیده و حرکت باشتابی را در پیش دارند.

خبر جدید  یادواره شهدا در رابر

وی با بیان اینکه پیش‌نویس طرح اقتصاد دانش بنیان طی سه ماه ابتدایی سال آینده آماده می‌شود، ادامه داد: این آمادگی را داریم که این پیش‌نویس را در صورت تمایل به جمعی از شرکت‌های دانش‌بنیان دهیم تا آنها نیز نظرات کارشناسی، پیشنهادات و اصلاحات خود را ارائه دهند تا برای توصیب قانون برا کل کشور تعریف کنیم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با گلایه از وضعیت کنونی پارک علم و فناوری کرمان بیان داشت: به دلایل مختلف اولویت این پارک مباحث درون دانشگاهی شده است.

پورابراهیمی خواستار راه‌اندازی پارک علم و فناوری جدیدی در کرمان به صورت عام شد و بیان داشت: وضعیت استان کرمان در این زمینه نسبت به استان‌های دیگر مطلوب و قابل قبول نیست و باید اصلاح شود.

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شعار سال