17:30:16 - سه‌شنبه 27 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
هرس به جوان‌سازی درختان کمک می‌کند
هرس به جوان‌سازی درختان کمک می‌کند
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری کرمان، هادی زهدی در خصوص  اهمیت هرس و سربرداری درختان نارون توضیحاتی ارائه کرد. *با توجه به اینکه اغلب درختان آفت‌زده در شهر کرمان به‌خصوص در بلوار جمهوری‌اسلامی نارون هستند، لطفا در مورد ویژگی خاص این درخت و مستعد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری کرمان، هادی زهدی در خصوص  اهمیت هرس و سربرداری درختان نارون توضیحاتی ارائه کرد.

*با توجه به اینکه اغلب درختان آفت‌زده در شهر کرمان به‌خصوص در بلوار جمهوری‌اسلامی نارون هستند، لطفا در مورد ویژگی خاص این درخت و مستعد بودن به آفت‌زدگی توضیح دهید؟

نارون، گیاهی است که در فضای سبز شهری کاشته می‌شود و فضای سبز شهری هم به‌طور عمده در جایی قرار گرفته که خودروها در اطراف آن در حال حرکت هستند و سرب و مواد مضر ناشی از سوخت بنزین و منوکسیدکربن را به خورد درختان می‌دهند؛ پس تمام آلاینده‌های شهری روی درختان و گیاهان اثر می‌گذارند و می‌بینیم که این درختان شهر به‌گونه‌ای خود را فدای ما انسان‌ها می‌کنند؛ چراکه آن‌ها آلودگی‌ها را می‌گیرند تا ما هوای سالمی داشته باشیم.

این درخت از جمله درختانی است که چندین سال در شهر کرمان کشت شده و با آلودگی‌های شهری هم‌چنان درگیر است و به‌طور مرتب به هرس و جوان‌سازی نیاز دارد.

*جوان‌سازی به چه معنی است و این اقدام چه کمکی به درخت نارون می‌کند؟

هرس و جوان‌سازی، به این معنی است که باید شاخه‌های زیادی در کنار شاخه‌های آفت‌زده قطع ‌شود؛ در این شرایط، درخت شاخه‌های جدیدی ایجاد می‌کند و این نو شدن شاخه‌ها منجر به رشد ریشه‌ای درخت می‌شود. جوان‌سازی، نیاز باغبانی درخت نارون است که شهرداری هرساله این کار را انجام می‌دهد و در کنار این اقدام به مسایل گیاه‌پزشکی درخت هم توجه دارد و گاهی تشخیص می‌دهد که شاخه‌های آفت زده را قطع کند.

خبر جدید  برگزاری مراسم وداع با پیکر شهید گمنام در ده‌زیار کرمان

*سربرداری درختان نارون بلوار جمهوری‌اسلامی در چه راستایی است؟

این اقدام در راستای جوان‌سازی نارون‌هاست که باید انجام شود. البته هرس کردن در واقع مانند شمشیر دولبه است و در بسیاری از مواقع امکان دارد درخت برگردد و بهتر شود.

*آیا هرس درختان نارون می‌تواند به جوان‌سازی آن‌ها کمک کند؟

هرس، از اصول اولیه‌ باغبانی در فضای سبز شهر است و می‌تواند به جوان‌سازی درخت کمک کند.

از سن درختان نارون‌های شهر کرمان ۳۰ تا ۳۵ سال گذشته است؛ بنابراین، چوب درون این درختان پوک شده و با کوچک‌ترین باد، باران و برف می‌شکند؛ به همین دلیل نیاز است به این درخت فرم داده شده و جوان‌سازی شود.

*آیا آفت‌هایی که موجب ضعیف شدن درخت نارون شده‌اند، در گذشته نیز وجود داشته‌اند؟

درختان نارون در سال‌های ۱۳۷۷ تا ۱۳۷۹ با موجی از آفت برگ‌خوار روبه‌رو شدند؛ به‌گونه‌ای که اواخر شهریورماه سال ۷۹ تمام برگ‌های درختان ریختند و شهرداری مجبور شد با سم‌پاشی‌های شدید، با این آفت مبارزه کند. این اقدام کم‌کم باعث ضعیف شدن درختان شد و در کنار تغذیه‌ ضعیف درختان و قرارگیری تعدادی از آن‌ها در کوچه‌ها و معابر فرعی، امکان دسترسی به آن‌ها نیز کم شد.

خبر جدید  را هپیمایی ضد استکباری علیه عهد شکنی دولت مستکبر آمریکا

*آیا عوامل دیگر هم در ضعیف شدن و آسیب‌پذیری درخت نارون تأثیرگذار بود؟

 بله، گاهی دیده می‌شد که مردم مصالح ساختمانی خود را پای این درختان رها کرده و یا آب ناشی از مواد شوینده را پای درختان می‌ریختند که همه‌ی این موارد در کنار پایین بودن کیفیت آب شهر و ضعف بنیه‌ درختان، شرایط را برای هجوم آفت سوسک چوب‌خوار فراهم کرد و زمانی که این آفت با درختان ضعیف نارون روبه‌رو شد، به‌صورت تجمعی رشد کرد و حالت هجومی به خود گرفت؛ بنابراین، در حال حاضر مجبور هستیم برای کم کردن فشار آفت، جاهای آفت‌زده‌ای از درخت را که لارها در آن فعال هستند، قطع کنیم. البته هرچند کارشناسان شهرداری تمام آزمایشات خاک و آب را انجام و به مرکز تحقیقات کشاورزی تحویل داده‌اند، اما میزان آفت به قدری زیاد است که با روش‌های مختلف ازجمله قطع درختان باید با آن مبارزه کرد.

خبر جدید  دیدار امام جمعه با فرمانده سپاه ثارالله

*با توجه به آسیب‌ پذیری درختان نارون، برای کاشت گونه‌های گیاهی دیگر فکر شده است، یا خیر؟

به کارشناسان و متولیان فضای سبز اعلام کردیم که به غیر از نارون، کاشت گونه‌های دیگر را نیز مد نظر قرار دهند که در این رابطه با همکاری کارشناسان دانشگاه باهنر، مسئولان فضای سبز شهرداری و کارشناسان مرکز تحقیقیات کشاورزی، جلسه‌های متعددی برگزار و در مورد کاشت گونه‌های درخت و انواع درختچه‌ها فکر و تصمیم‌گیری کردیم و سعی شده تمام جوانب کار را درنظر بگیریم.

*بیش‌تر مردم نسبت به قطع درختان حساس بوده و واکنش نشان می‌دهند، پاسخ شما در این رابطه چیست؟

مردم در سطح شهر کارگرانی را می‌بینند که اره به‌دست درحال بریدن شاخ‌وبرگ هستند و نسبت به این عمل حساس می‌شوند، اما باید بدانند پشت این کار، یک خرد جمعی و تصمیم‌گیری اساسی وجود دارد و کسی سرخود نمی‌تواند شاخ‌وبرگی را ببرد و یا درختی را قطع کند و این اقدام، یا هرس باغبانی است و یا در راستای مشکلی چون وجود آفت انجام می‌شود.

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شعار سال