9:52:47 - چهارشنبه 21 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مخاطرات خانه تکانی ها/ترکیب شوینده هایی که مرگ آفرین می شود
مخاطرات خانه تکانی ها/ترکیب شوینده هایی که مرگ آفرین می شود
مجید کاظمی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در یک تقسیم بندی که درباره مواد شوینده وجود دارد، مواد شوینده با توجه به میزان خطر و عارضه ای که می توانند روی افراد مختلف داشته باشد تقسیم بندی می شوند. وی افزود: گروه اول صابونها هستند، مخصوصاً صابونهای جامد که بی ضررترین مواد شوینده

مجید کاظمی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در یک تقسیم بندی که درباره مواد شوینده وجود دارد، مواد شوینده با توجه به میزان خطر و عارضه ای که می توانند روی افراد مختلف داشته باشد تقسیم بندی می شوند.

وی افزود: گروه اول صابونها هستند، مخصوصاً صابونهای جامد که بی ضررترین مواد شوینده به شمار می روند که در این گروه صابون بچه با توجه به ترکیب قلیایی که دارد هیچگونه ضرری ندارد. این صابونها کلاً خاصیت سمی ندارد حتی اگر بچه ای آن را بخورد اتفاقی نمی افتد و همچنین چون مواد اولیه آن از چربی و روغن تشکیل شده است خاصیت تجزیه پذیری دارند. این صابونها حتی آنتی باکتری ها را می توانند فعال کنند و برخی اوقات به عنوان درمان از آنها استفاده می شود اگر با آب گرم استفاده شوند عارضه و اثر بهتری دارند.

وی به صابونهای مایع اشاره کرد و یادآور شد: صابوهای مایع ضررشان از صابونهای جامد بیشتر است ولی باز هم جزو مواد شوینده بی ضرر دسته بندی می شوند، البته بهتر است در مکانهای عمومی از این نوع صابونها استفاده شود.

خبر جدید  امروز اکثر سدهای کشور بدست توانمند جوانان قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه انجام می شود .

مدیرگروه بهداشت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت شهرستان رفسنجان پودرهای شوینده را نوع دیگری از مواد شوینده برشمرد و افزود: اسیدی که داخل پودرهای شوینده استفاه می شود می تواند روی پروتئین پوست اثر بگذارد و باعث برخی ناراحتی ها و حساسیت ها شود که جزو خطرات پودرها محسوب می شود. پودرهای ماشینی نیز اگر به عنوان پودر دستی استفاده شود عوارض بیشتری نسبت به آنها دارند چون ترکیبات آنها متفاوت است.

کاظمی با بیان اینکه اسپری ها مانند شیشه پاکن ها، به خاطر مشکلات تنفسی که می توانند ایجاد کنند خطرات بیشتری نسبت به پودرها دارند، تصریح کرد: اسیدها مانند جوهرنمک اگر به طور مستقیم استفاده شوند سبب سوختگی می شود و بخار ناشی از آن در محیط سربسته اثرات خطرناکی در افراد می گذارد.

وی سفیدکننده ها را نیز جزو دیگری از مواد شوینده دانست و گفت: سفیدکننده ها مانند وایتکس جزو مواد قلیایی محسوب می شوند و سوختگی که روی پوست ایجاد می کنند عمیق تر و ضرر بیشتری نسبت به اسیدها دارند. سفیدکننده ها به عنوان مواد گندزدا استفاده می شوند و البته ضرر نیز دارند.

خبر جدید  اصلاح الگوی کشت در جنوب کرمان ضروری است/ کاهش منابع آبی کشاورزی

مدیرگروه بهداشت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت رفسنجان در پاسخ به این سوال که ترکیب مواد شوینده چه خطراتی به همراه دارد، تصریح کرد: بیشترین ضرر در ترکیب مواد شوینده ترکیب همین اسیدها و سفیدکننده ها مانند جوهرنمک و وایتکس است که در محیط سربسته نباید به هیچ وجه ترکیب شود.

کاظمی بیان داشت: ترکیب ماده اسیدی مانند جوهرنمک با ماده قلیایی مانند وایتکس سبب می شود گاز کلر آزاد شود که این گاز از نظر وزنی از هوا سنگین تر است و سریع از محیط خارج نمی شود این گاز فوق العاده خفه کننده و مسموم کننده است و حتی باعث مرگ می شود.

وی با اشاره به اینکه با زدن یک ماسک ساده هم مشکل رفع نمی شود، عنوان کرد: توصیه می کنیم اولا که به هیچ وجه این دو ماده را با هم ترکیب نشود ثانیا اگر این کار را انجام دادند و داخل محیط بسته نباشد پنجره ها را باز کرده و تهویه ها را روشن کنند تا مشکلی ایجاد نشود. در مورد پودرهای شوینده نیز اگر با این اسید و جوهرنمک مخلوط شود گاز کلر آزاد می کنند که بسیار خطرناک است.

خبر جدید  یادواره شهدای منطقه گوغر شهرستان بافت برگزار شد.

مدیرگروه بهداشت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت رفسنجان در خصوص عوارض و بیماریهای پودرهای شوینده نیز گفت: پودرهای شوینده اگر در درازمدت استفاده شوند چربی پوست را از بین می برند و بعد از آن سبب می شود لایه پوست از دست رفته و میکروب ها روی پوست بنشینند و سبب عفونتها شوند لذا توصیه می شود هنگام شستشو دستکش پلاستیکی بپوشند و زیر دستکش نیز دستکش نخی استفاده  شود.

کاظمی در پایان توصیه کرد: هنگامی که از مواد شونده استفاده می شود خیلی مراقب کودکان خود باشید چرا که اگر کودک بسته پودر لباسشویی را داخل دهان کند مسمومیت ایجاد می کند. مواد شوینده را از ظرف خود خارج نکنید یا اگر خارج کردید داخل ظرفی با نشانه خاص قرار دهید چرا که ممکن است افراد حتی بزرگسال به اشتباه این مواد را بخورند و مشکلات عدیده ای ایجاد کند.

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شعار سال