22:06:58 - سه‌شنبه 27 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
راه‌اندازی کمپین‌ها مانع جوان‌سازی درختان شد
راه‌اندازی کمپین‌ها مانع جوان‌سازی درختان شد
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان پارک‌ها و فضای سبز کرمان، یکی از مراقبت‌های ویژه‌ای که گیاهان فضاهای سبز به‌ویژه درختان و درختچه‌های زینتی در طول دوره‌ رشد خود نیاز دارند و از مهم‌ترین آن‌ها نیز به‌شمار می‌رود، هرس درختان است. هَرَس، علم و هنر قطع کامل یا جزییِ اندام‌های مختلف گیاهی است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان پارک‌ها و فضای سبز کرمان، یکی از مراقبت‌های ویژه‌ای که گیاهان فضاهای سبز به‌ویژه درختان و درختچه‌های زینتی در طول دوره‌ رشد خود نیاز دارند و از مهم‌ترین آن‌ها نیز به‌شمار می‌رود، هرس درختان است. هَرَس، علم و هنر قطع کامل یا جزییِ اندام‌های مختلف گیاهی است که باعث تنظیم و کنترل رشد، گل‌دهی و میوه‌دهی می‌شود و با کمک آن اسکلت قوی، سالم و شکل مناسب در سال‌های اولیه‌ رشد در خزانه یا محل اصلی ساخته می‌شود. نگهداری اندازه‌ درخت در حد مطلوب، حذف شاخه‌های خشکیده، بیمار، ضعیف و شکسته، حذف شاخه‌های مزاحم، خلوت کردن قسمت داخلی تاج درختان به‌منظور تهویه‌ی داخل تاج درخت، رسیدن نور به قسمت‌های داخلی و مقاومت گیاه نسبت به وزش باد و طوفان یا برف سنگین و تحریک گل‌دهی و میوه‌دهی و جوان‌سازی درختان و درختچه‌های مسن از مهم‌ترین دلایل هرس درختان است. حسین کاظم‌زاده، مسئول واحد حفظ نباتات سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری کرمان به بهانه‌ آغاز سربرداری درختان نارون بلوار جمهوری‌اسلامی توسط شهرداری کرمان، توضیحاتی در این خصوص ارائه کرد.

خبر جدید  ریالی از تنخواه ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی بودجه تسویه نشد/ افت ۴.۷ درصدی سپرده‌های دولت نزد بانک مرکزی

*با توجه به اینکه طرح نهال‌کاری و کاشت گونه‌های دیگر گیاهی مدنظر قرار گرفته است؛ لطفا در این‌باره بیشتر توضیح دهید؟

به‌دنبال جلسه‌های متعددی که توسط کارگروه فضای سبز شهری برگزار شد، گونه‌های گیاهی مختلف مورد بررسی قرار گرفت و وضعیت و تناسب آن‌ها با اقلیم شهر کرمان سنجیده شده است که طبق تصمیم کارگروه مقرر شد در بلوار جمهوری به‌صورت یک‌درمیان درخت و درختچه کاشته شود و درختانی که از لحاظ وضعیت آب ‌و خاک با کرمان تناسب بیشتری دارند، در اولویت قرار گیرند.

*در این کارگروه چند گونه‌ی گیاهی بررسی و در مورد آن تصمیم‌گیری شد؟

در این کارگروه بیش از ۱۳ گونه‌ گیاهی از نوع درخت و درختچه با در نظر گرفتن نوع تراکم آفت، آب و خاک مورد بررسی قرار گرفت و علاوه بر آن در نقشه‌ جامع شهری نیز درختان جانمایی شدند.

*نهال‌کاری در بلوار جمهوری‌اسلامی چگونه و در چند مرحله انجام می‌شود؟

نهال‌کاری در بلوار جمهوری‌اسلامی، در سه فاز انجام می‌شود که فاز اول از فرودگاه تا ابتدای جاده‌ هوانیروز، فاز دوم از بلوار هوانیروز تا بلوار کشاورز و فاز سوم از بلوار کشاورز تا میدان آزادی است که براساس بودجه و توان شهرداری به مرور زمان کار انجام می‌شود که در حال حاضر، مرحله‌ اول سربرداری درختان بولوار جمهوری‌اسلامی از فرودگاه تا میدان پرواز انجام شده و در ادامه‌ مسیر، درختان دارای آفت حذف می‌شوند.

خبر جدید  نیروی دریایی کوبنده و قاطع در برابر کوچکترین اقدام دشمن

*به نظر شما چرا آفت درختان نارون بلوار جمهوری‌اسلامی زیاد است؟

سن درختان نارون بلوار جمهوری‌اسلامی بالاست و چون در این بلوار تنها درخت نارون کاشته شده، آفت در درختان این بلوار تجمع بیشتری پیدا کرده است؛ بنابراین، تعدادی از درختان باید حذف شوند که قطعاً این اقدام با نظر کارشناسان و اعضای کارگروه انجام خواهد گرفت.

*کار کارشناسی برای بررسی آفت درختان نارون چگونه است؟

کارشناسان سازمان پارک‌ها و فضای سبز گزارش می‌دهند که به‌طور مثال فلان درخت آفت دارد و ۵۰ درصد شاخه‌های آن خشک شده است؛ بر این اساس بازدیدهایی از محل انجام می‌شود و با تشخیص وجود آفت و میزان آسیب، در صورتی که درخت دیگر قابل برگشت نباشد، قطع می‌شود که البته اجازه‌ کمیسیون ماده‌ هفت نیز شرط است.

خبر جدید  ۶۰۰۰ میلیارد تومان پروژه در کرمان افتتاح می شود

*برای کاشت نهال درختان در کنار درختان قدیمی چه اقدامی خواهید کرد؟

برای این که نهال درختان را بکاریم، مجبور هستیم فضایی را هم برای رشد آن‌ها در نظر بگیریم و برای تحقق این مهم مجبوریم هرس و جوان‌سازی را در بعضی از نقاط با میزان و شدت بیشتری انجام دهیم.

*آیا هرس درختان طی سال‌های گذشته نتیجه‌ای داشته است؟

بله، سال گذشته درختان بلوار جمهوری‌اسلامی در محدوده‌ فرودگاه را هرس کردیم و الان می‌بینیم که شاخ‌وبرگ آورده‌اند و حتی درختانی داشتیم که سه سال بعد از سرشاخ‌زنی، مجدد برگ آورده و در حال حاضر بدون هیچ مشکلی به حیات خود ادامه می‌دهند. هرچند کار ما تداوم داشت، اما به‌دلیل راه‌اندازی کمپین‌هایی در رابطه با مخالفت با قطع و شاخه‌زنی درختان، دیگر نتوانستیم کار را ادامه دهیم.

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شعار سال