12:54:15 - شنبه 3 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تعطیلی جمعه بازار پرندگان کرمان
تعطیلی جمعه بازار پرندگان کرمان
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: جمعه بازار پرندگان کرمان باید تعطیل شود و کارشناسان و ماموران مستقر در سطح شهرستان های استان در صورت مشاهده عرضه مرغ زنده و سایر پرندگان توسط مراکز غیر مجاز ضمن برخورد با عاملان و متخلفان به پلمب اماکن عرضه غیر مجاز اقدام خواهند نمود و به شهروندان توصیه نمود

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: جمعه بازار پرندگان کرمان باید تعطیل شود و کارشناسان و ماموران مستقر در سطح شهرستان های استان در صورت مشاهده عرضه مرغ زنده و سایر پرندگان توسط مراکز غیر مجاز ضمن برخورد با عاملان و متخلفان به پلمب اماکن عرضه غیر مجاز اقدام خواهند نمود و به شهروندان توصیه نمود حتی از خرید پرندگان زینتی در این ایام خودداری کنند.

‌به گزارش ‌ایسنا‌، دکتر “حسین رشیدی” در هفتمین نشست ستاد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ‌گفت: استان کرمان از  معدود استان‌هایی است که علی رغم هم مرزی ‌با استان‌های درگیر و شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در بیش از ۲۱ استان و مشاهده بیش از ۵۰۰ کانون آنفلوانزای فوق حاد پرندگان عاری از این بیماری و مخاطرات ناشی از آن بوده است.

وی در ادامه گفت: اهمیت این بیماری در حال حاضر تنها در مبحث خسارات اقتصادی به صنعت طیور کشور خلاصه نمی‌گردد بلکه بحث امنیت زیستی  و بهداشت عمومی آن (مشترک بودن این بیماری با انسان) در درجه با اهمیت تری قراردارد.

این مقام مسئول در ادامه با مطرح کردن این بیماری به عنوان تهدیدی بر امنیت غذایی کشور اعلام کرد: امسال ۲۵ میلیون  قطعه طیور در اثر ابتلا به این بیماری در کشور معدوم شده‌ که خسارت اقتصادی  ناشی از آن بالغ بر ۳۰۰۰ میلیارد تومان بوده که افزایش قیمت تخم مرغ، بیشتر بدلیل معدوم سازی مزارع مرغ تخم گذاردرگیر با این بیماری بوده است.

خبر جدید  بسته ورزشی شنبه 5 اسفند ماه

وی در ادامه تصریح کرد: جمعه بازار پرندگان کرمان باید تعطیل شود و کارشناسان و ماموران مستقر در سطح شهرستان‌های استان در صورت مشاهده عرضه مرغ زنده و سایر پرندگان توسط مراکز غیر مجاز ضمن برخورد با عاملان و متخلفان به پلمب اماکن عرضه غیر مجاز اقدام خواهند کرد و به شهروندان توصیه کرد حتی از خرید پرندگان زینتی در این ایام خودداری کنند.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان با اعلام اینکه وجود این بیماری درپرندگان آبزی وحشی که ناقل ویروس‌ آنفلوآنزا هستند، ثابت شده است، گفت: استان کرمان به دلیل وجود دریاچه‌ها و استخرهای مصنوعی خصوصا در شهرستان‌های رفسنجان و انار که محل مهاجرت پرندگان آبزی شمال کشورهستند، پتانسیل این نوع انتقال ویروس(آسمان به زمین)را دارد، لذا خواستار همکاری بیش از پیش دستگاه‌های متولی بخصوص محیط زیست شد.

خبر جدید  با حضور ۲۶۴ برگزیده استانی، آزمون معارف قرآن کریم در کرمان برگزارشد

رشیدی ساماندهی و تعیین تکلیف واحدهای مرغداری غیرمجاز را از تصمیمات اصولی این ستاد مطرح کرد که اجرای آن را منوط به بسیج همه جانبه کلیه دستگاه‌های متولی به خصوص جهاد کشاورزی دانست.

وی با بیان اینکه در سراسر دنیا بلافاصله با مشاهده این بیماری اقدام ضربتی جهت جلوگیری از انتشار بیماری حتی با همیاری ارتش صورت می‌پذیرد، افزود: یکی از مشکلات اصلی درکنترل این بیماری تنوع گونه‌های میزبانی ویروس(به عنوان مثال سویه H5N8 در بیش از۱۱۴ گونه پرنده باعث تلفات می‌گردد) و تغییر سریع ویروس و تبدیل آن به ویروسی با بیماری زایی خطرناک تر است که سبب پاندمی‌های کشنده می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان از اقدامات موفقیت آمیز در راستا کنترل این بیماری که سبب عدم مشاهده بیماری در این استان شده است را انجام بیش از ۵۰۰۰ مورد پایش و مراقبت فعال و غیر فعال آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و نمونه برداری از واحد‌های مختلف(روستایی، پرنده فروشی، باغ پرندگان، مزارع پرورش مرغ اجداد و مادر گوشتی، تخم گذار و ….) و همچنین ایجاد پست‌های قرنطینه فعال و تشکیل کلاس‌های آموزشی جهت بهره برداران اعلام کرد و افزود: برای حفظ و تداوم عدم بروز بیماری و انجام عملیات‌های مبارزه و پیش گیری خواستار تأمین به موقع اعتبار از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان هستیم.

خبر جدید  دشمن به دنبال بزرگنمایی مشکلات است

این مقام مسئول ابتلا طیور بومی به این بیماری را سکوی پرتاب ابتلا طیور صنعتی عنوان کرد و افزود: نگه داری طیور بومی و صنعتی با یکدیگر از اقدامات مخاطره امیز مرغداران است.

وی عدم رعایت اصول امنیت زیستی توسط مرغداران از جمله عدم ضد عفونی خودروهای حمل دان و کود، جابجایی آنها و کارتن حامل ویروس بین واحدهای مشترک، استفاده ازنهاده‌های طیور وکود مرغی آلوده و مدیریت همزمان چندین واحد و کارگران مشترک مرغداری‌ها و …را از عوامل ورود بیماری به مزارع پرورشی اعلام‌ و خاطر‌نشان کرد: به کلیه شهروندان این اطمینان را میدهیم که در صورت خرید گوشت مرغ و تخم مرغ از مراکز معتبر که تحت نظارت دامپزشکی باشند، هیچ خطری در صورت مصرف این فراورده‌ها آنها را تهدید نخواهد کرد.

 

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شعار سال