11:48:17 - چهارشنبه 7 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بافت تاریخی کرمان خالی از سکنه
بافت تاریخی کرمان خالی از سکنه
سرپرست معاونت معماری و شهرسازی شهرداری کرمان گفت: احیای بافت تاریخی محله گلبازخان در دست مطالعه و طراحی است. به گزارش ایسنا، «مریم ایلاقی حسینی» با اشاره به تهیه طرح جامع سه بعدی طراحی شهری در محدوده گلبازخان، میدان توحید(ارگ)، خیابان شریعتی، خیابان قدس و فلسطین(از چهارراه کاظمی تا میدان بسیج و بافت پیرامون آن)،

سرپرست معاونت معماری و شهرسازی شهرداری کرمان گفت: احیای بافت تاریخی محله گلبازخان در دست مطالعه و طراحی است.

به گزارش ایسنا، «مریم ایلاقی حسینی» با اشاره به تهیه طرح جامع سه بعدی طراحی شهری در محدوده گلبازخان، میدان توحید(ارگ)، خیابان شریعتی، خیابان قدس و فلسطین(از چهارراه کاظمی تا میدان بسیج و بافت پیرامون آن)، گفت: متأسفانه بافت تاریخی کرمان خالی از سکنه شده است که باید برای این مهم تدبیری اندیشیده شود.

وی با بیان این‌که توسعه شهر کرمان به سمت حاشیه رفته و سبب خالی شدن بافت تاریخی از سکنه شده است، تصریح کرد: بافت ارگانیک و بناهای تاریخی موجود در بافت تاریخی از ارزش بالایی برخوردار هستند که باید با تدابیری درست حفظ شوند.

خبر جدید  مطالب ۶ گانه رهبری در بحث هسته‌ای مورد توجه قرار گیرد

سرپرست معاونت معماری و شهرسازی شهرداری کرمان خط تعریض را ظلم به بافت تاریخی دانست و گفت: تعریض می‌تواند خانه، کوچه و یا محله را به دو نیم کرده و حیات بافت تاریخی را با خطر نابودی مواجه کند.

ایلاقی حسینی گفت: به همین سبب از مشاور طرح مذکور خواسته شده با مدنظر قرار دادن بافت ارگانیک و بناهای تاریخی این محدوده، طرح را به گونه‌ای طراحی کند که چهره بافت تاریخی و کهن شهر و هویت تاریخی آن حفظ شود.

وی با تأکید بر این‌که بازآفرینی بافت و احیای ابنیه تاریخی تأثیر مثبت روی بافت تاریخی کرمان خواهد گذاشت، تصریح کرد: بازآفرینی و احیای یک محله برای نخستین بار توسط شهرداری کرمان در محله گلبازخان، میدان ارگ و بافت پیرامون آن و با همکاری مشاوری توانمند در دست مطالعه و طراحی است.

خبر جدید  عملیات پاکسازی محدوده مساجد سطح منطقه چهار کرمان انجام می شود

سرپرست معاونت معماری و شهرسازی شهرداری کرمان با بیان این‌که در بافت محله، یک جسم یا کالبد در جای خود قرار دارد، اما بلااستفاده مانده است، گفت: مقصود ما از بازآفرینی، استفاده مجدد از این کالبد است و این اشتباه است که در فرآیند بازآفرینی، تنها به کالبد و شکل اهمیت دهیم، در حالی‌که جانی که قرار است در آن کالبد دمیده شود، بسیار مهم است. برای مثال زمانی که در یک مجموعه، خانه‌های قدیمی تبدیل به رستوران سنتی و یا استفاده‌های گردشگری می‌شود، می‌تواند به‌عنوان کارکرد جدید قابل قبولی در کالبد قدیمی جای گیرد.

خبر جدید  محدوديت هاي ترافيكي ويژه روز قدس در كرمان

ایلاقی حسینی با تأکید بر این‌که احیای بافت تاریخی و محدوده طرح موضعی گلبازخان و بازآفرینی محله، برگشت مردم به بافت را در پی خواهد داشت، خاطرنشان کرد: بدون تردید حضور مردم و رونق زندگی در بافت قدیم، رونق اقتصادی محله و شهر و در کنار آن رونق گردشگری را به همراه خواهد داشت.

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شعار سال