20:28:34 - سه‌شنبه 6 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آغاز بارندگی از هفته آخر اسفندماه تا اواسط اردیبهشت
آغاز بارندگی از هفته آخر اسفندماه تا اواسط اردیبهشت
به گزارش خبرنگار مهر، مریم سلاجقه بعدازظهر سه شنبه در نشست خبری در رفسنجان با اشاره به کمبود بارشهای امسال در استان اظهار داشت: قبل از پاییز امسال یک سیستم پر فشار حاره ای در جنوب کشور تشکیل شد معمولاً این سیستمهای پر فشار در اوایل پاییز تضعیف شده و سبب می شود سامانه های

به گزارش خبرنگار مهر، مریم سلاجقه بعدازظهر سه شنبه در نشست خبری در رفسنجان با اشاره به کمبود بارشهای امسال در استان اظهار داشت: قبل از پاییز امسال یک سیستم پر فشار حاره ای در جنوب کشور تشکیل شد معمولاً این سیستمهای پر فشار در اوایل پاییز تضعیف شده و سبب می شود سامانه های بارشی اجازه بارندگی داشته باشند ولی امسال این سامانه دیر تضعیف شد و مانع عبور سیستمهای جوی به کشور شد و نه تنها در کرمان بلکه در بیشتر نقاط کشور با کمبود بارش مواجه بودیم.

وی افزود: پایدار بودن سیستم پرفشار حاره ای از مهمترین دلایل کمبود بارش امسال در فصل پاییز بود و دورپیوندها نیز اثر خود را درازمدت بر بارش ها می گذارند.

کارشناس مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی استان کرمان در ادامه بیان داشت: در شهرستان رفسنجان در فروردین ماه ۲۸ میلیمتر، اردیبهشت ۲۰ میلیمتر، آذر ۴ دهم میلیمتر، دی ۴ میلیمتر و در مجموع در سال جاری در رفسنجان ۶/۵۲ میلیمتر بارندگی داشته است.

به گفته وی میزان بارندگی سال زراعی ۹۶-۹۵ مقدار ۷۱ میلیمتر و سال زراعی جاری چهار میلیمتر در رفسنجان بوده است.

خبر جدید  افزايش کشفیات قاچاق فرآورده های سوختی در استان کرمان

سلاجقه تصریح کرد: از هفته آخر اسفندماه تا اواسط اردیبهشت بارندگی را داریم اما میانگین دما بالاتر از نرمال پیش بینی شده که به این معنی نیست که نوسانات دمایی نخواهیم داشت لذا احتمال سرمازدگی و گرمازدگی برای محصولات کشاورزی وجود دارد.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان کرمان تصریح کرد: شهرستان رفسنجان به طور کلی در سال جاری ۷۹ درصد خشکسالی متوسط را با شاخص SPEI داشته است و در این شهرستان ۱۳ ایستگاه باران سنجی داریم.

سلاجقه ادامه داد: میانگین دما برای شهرستان رفسنجان ۱۸.۷ درجه، جهت باد غالب نیز در شهرستان سمت جنوب غربی است.

کارشناس هواشناسی کشاورزی اداره کل هواشناسی استان کرمان عنوان کرد: حداقل دمای مطلق ثبت شده در بلندمدت در شهرستان رفسنجان ۱۷ درجه زیر صفر بوده که امسال ۶.۷ درجه زیرصفر در آذرماه ثبت شده است. حداکثر دمای ثبت شده در بلندمدت رفسنجان نیز ۴۳ درجه است که امسال بیشترین دما به ۴۱.۵ درجه در خرداد رسید. میانگین بارش نرمال نیز در رفسنجان ۸۴ میلیمتر بوده است.

نیاز سرمایی درختان پسته تامین نشده است

سلاجقه در پاسخ به سوالی درباره نیاز سرمایی درختان پسته بیان کرد: با محاسباتی که صورت گرفته نیاز سرمایی در رقم کله قوچی تا پایان سال تامین می شود و کشاورزان نیازی به محلول پاشی ندارند ولی در بقیه ارقام اکبری و احمدآقایی این نیاز سرمایی تامین نشده است.

خبر جدید  روزاحسان ونیکوکاری

کارشناس اداره کل هواشناسی استان کرمان توضیح داد: سرمازدگی در دو نوع تابشی و جبهه ای تقسیم بندی می شود، در سرمازدگی تابشی صبح زود هوای سرد را داریم و بخاطر گرم نبودن زمین معمولاً خسارت زیادی به درخت نمی زند. اما وقتی سرمازدگی جبهه هوای سرد وارد شود باید مدیریت شود که درخت کمترین خسارت را ببیند.

سلاجقه با بیان اینکه سرمازدگی درختان بستگی به این دارد که درخت در چه مرحله ای باشد، افزود: معمولاً سرمای دیررس پاییزه و زودرس بهاره ایجاد خسارت می کند چرا که درخت بیدار شده و در حال جوانه زدن است. برای گیاه دمای صفر درجه دمای یخبندان نیست و ممکن است دمای چهار درجه دمای یخبندان باشد و به بافت گیاه آسیب بزند.

وی ابراز داشت: برای این مدیریت چندین روش را می توانیم انجام دهیم که یکی آبیاری از شب تا صبح است و باید این آبیاری تداوم داشته باشد، ایجاد دود با خاشاک نه با پلاستیک و لاستیک و مه پاشی که آب را به صورت مه در محیط آزاد می کنند از جمله این روشها است.

خبر جدید  کشف حدود یک تن مواد مخدر در کرمان

کارشناس اداره کل هواشناسی استان کرمان تصریح کرد: بهترین روش برای جلوگیری از سرمازدگی آبیاری، ایجاد دود و مه پاشی تلفیق آنها است و البته جهت باد در شب سرمازدگی خیلی مهم است که حاشیه های باغ تحت تاثیر سرما قرار می گیرند.

وی درباره بارورسازی ابرها در استان کرمان نیز گفت: بارورسازی ابرها در هر شرایطی قابل انجام نیست، باید مشخص شود آب قابل بارش ابر چقدر است، بارش تولید شده چقدر است و ارتفاع ابر چقدر است چون بارورسازی یک فرآیند هزینه بردار است.

وی ادامه داد: فعلاً وزارت نیرو این کار را انجام می دهد و امسال در مجموع از اول پاییز تاکنون در رفسنجان هفت روز ابرای را داشتیم و بیشتر ابرها نیز ارتفاع بالا بودند که امکان باروری آنها وجود ندارد.

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شعار سال